Gynekologická prevence

Preventivní vyšetření má zásadní význam pro předcházení vzniku závažných nádorových onemocnění v oblasti zevních rodidel, čípku a těla děložního, vaječníků a prsů. V rámci prevence jsou pro lékaře důležité informace nepravidelném krvácení, bolestech a změnách a odchylkách, kterých si žena všimla v rámci hygieny, při pohlavním životě nebo při močení či defekaci.

Při samotném vyšetření sledujeme oblast zevních rodidel a pochvy, hodnotíme symetrii, přítomnost zánětu i eventuální sestup poševních stěn po porodu nebo u starších pacientek. Následně vyšetřujeme oblast čípku děložního, který sledujeme optickým zařízením tzv. kolposkopem, který umožňuje hodnotit čípek pod zvětšením a odebírat cíleně stěry na screeningové cytologické vyšetření. Při podezření na závažnější nálezy můžeme doplnit další vyšetření včetně diagnostiky papilomavirů HPV a kultivační vyšetření na chlamydie a další patogeny nebo přímo odebrat vzorek tkáně na histologický rozbor.

Další součástí je palpační vyšetření kdy hodnotíme celkový nález na břiše a následně gynekologické vyšetření kdy hmatáme dělohu a oblasti vaječníků a vejcovodů (tzv. adnex). Zaměřujeme se zejména na velikost tvar a nepravidelnosti těchto orgánů i bolestivost vyšetření.

Doplňujícím vyšetřením je ultrazvukové zhodnocení dělohy a adnex, při kterém zjišťujeme a upřesňujeme nálezy v oblasti dělohy, dutiny děložní a vaječníků. (viz ultrazvuková diagnostika).

Preventivní vyšetření hodnotí i nález v oblasti prsů s návazností na zobrazovací metody mammografie a ultrazvukové diagnostiky (sonografie). 

Popular procedures

Augenlidkorrekturen

Eine Operation der Augenlider löst vor allem das Problem von Frauen mittleren Alters und älteren Frauen.

 

more >

Abdominoplastik

Nach größerem Gewichtsverlust oder auch nach der Geburt besteht im Bauchbereich  Hautüberschuss, der nicht mehr nur mit Hilfe von Sport entfernt werden kann.

more >

Brustvergrößerung

Weibliche Brüste sind ein bedeutendes sekundäres Geschlechtsmerkmal im Sinne eines Sexsymbols und ziehen auf den ersten Blick die Aufmerksamkeit des anderen Geschlechts an sich.

 

more >

Liposuktion

Nicht immer, wenn unsere Figur wegen Anhäufung von Fett an unerwünschten Stellen ungleichförmig ist, ist es notwendig, die Situation mit einer umfassenden Operation zu lösen.

 

more >