Ultrazvuková diagnostika

V GynCentru jsou všechny vyšetřovny vybaveny ultrazvukovými přístroji a většina z nich byla koncem minulého roku nahrazena novými přístroji umožňujícími přesnější hodnocení nálezu. Současně zde poskytujeme ve specializované ambulanci ultrazvuková vyšetření těhotných na přístroji nejvyšší třídy pro gynekologická prenatální vyšetření.

Ultrazvukové (sonografické) vyšetření v gynekologii využívá zejména poševní (vaginální) sondy. Její zavedení do pochvy pacientky je při vyprázdněném močovém měchýři a správné poloze vyšetřované ženy nebolestivé a šetrné. Výtěžnost vyšetření je maximální při mírném podložení pánve pacientky a při malé plynné střevní náplni. Výhodou je zde blízkost orgánů dělohy a vaječníků, které lze hodnotit přesněji než při vyšetření zevní (abdominální) sondou, která snímá obraz přes stěnu břišní. Není-li vyšetření vaginální ultrazvukovou sondou z nějakého důvodu možné, je žena vyšetřena pomocí abdominální sondy přes stěnu břišní. Na rozdíl od vaginálního přístupu je kvalita obrazu více ovlivněna obsahem dutiny břišní a optimálnější zobrazení je docíleno při naplněném močovém měchýři. Omezení vizualizace je patrné zvláště u obézních pacientek, kde lze zobrazit vaječníky přes stěnu břišní často velmi obtížně.

Ultrazvuk znázorňuje vyšetřované struktury na obrazovce jako řezy těmito tkáněmi. Takto nám umožňuje hodnotit strukturu dělohy na řezu, včetně průběhu dutiny děložní a výšky sliznice děložní (endometria), hodnotit eventuální přítomnost polypů v dutině děložní nebo svalových uzlů (myomů) na děloze. Rozhodující význam má při vyšetření vaječníků a diagnostice jejich onemocnění. Ultrazvuk využíváme pro vyšetření funkčního stavu vaječníků pro detekci ovulace. Současně lze rozlišit celou řadu nálezů od normálních až po endometriózu či zhoubné nádory. Ultrazvuk hodnotí velikost, tvar, vnitřní strukturu vaječníku, přítomnost cyst a jejich obsahu i charakter vnitřní výstelky. Dále je sledována přítomnost výpotku nebo jiné volné tekutiny v dutině břišní.

Ultrazvuková diagnostika významně doplňuje vyšetření u akutních gynekologických stavů jako je mimoděložní těhotenství, zánětlivé stavy, prasklé cysty s krvácením do dutiny břišní , pooperační komplikace a jiné. V těchto případech pomáhá lze stanovit míru závažnosti nálezu a doporučit další postup včetně eventuálního operačního řešení nálezu.

Stále větší měrou je ultrazvuk využíván v urogynekologii, která se zabývá diagnostikou, hodnocením a léčbou nálezů sestupu pánevních orgánů a inkontinence moči u žen.

V oblasti prenatální péči je ultrazvuk nezastupitelnou vyšetřovací metodou, nejen pro vyšetření plodu, ale i pro vyšetření těhotné ženy. (víz prenatální péče)

Objednání on-line

Pro registrované držitele klientských karet.

Nejžádanější zákroky

Laparoskopie

Laparoskopie je minimálně invazivní metoda s řadou výhod: kratší rekonvalescence, měnsí pooperační bolesti a lepší kosmetický efekt 

více >

Operační léčba inkontinence

Chirurgické řešení inkontinence u pacientek, pro které není konzervativní nebo medikamentózní léčba vhodná.

více >

Labioplastika

Zákrok určený pro ženy, které stydké pysky jakkoliv omezují esteticky, nebo fyzicky například při sportu, ale i v běžném životě.

více >

Laserové zákroky

Bezbolestné a rychlé ošetření laserem jako řešení problémů více než poloviny žen po porodu, menopauze nebo hysterektomii. 

více >